Sports Review

Last updated: June 1, 2017

 

EIGHTBALL

Round 9: Tall Timbers One df RSL One 5-4, Club Two df Forest 9-0, Irishtown Two df Tavern Four 5-4, Tav Porters df Marrawah 6-3, Club One df Tall Timbers Two 7-2, Tavern One df Bridge Hotel 8-1, Blackberry df Irishtown One 6-3

Ladder: Club One 36 (179 per cent), Tall Timbers One 28 (170), Club Two 24 (224), Tavern One 24 (153), Tav Porters 24 (118), RSL One 20 (153), Marrawah 20 (118), Forest 20 (113), Blackberry 20 (84) Tall Timbers Two 12 (88), Bridge Hotel 12 (72), Irishtown Two 8 (39), Tavern Four 4 (55), Irishtown One 0 (28)

FOOTBALL

CHFA

Seniors

Round 4

Irishtown 16.16.112 def Scotchtown 6.1.37

Goals: (I) K Everett 4, S Ryan 4, N Ling 3, M Sullivan 2, J Else 2, M Emmett, C Mulder (S) D Spee 3, Kyle Fraser, J Smith, S Blizzard

Best: (I) J Else, J Kidman, M Emmett, J Gofton, C Mulder (S) J Watson, C Groves, Kyle Fraser, C Jenkins, T Williams, K Baldock, J Smith

Forest Stanley 13.19.97 def Redpa 2.6.18

Goals: (FS) T Davis 3, M Kearnes 3, S Hursey 2, J Best, C Korpershoek, I Korpershoek, S Korpershoek, J Gilliam (R) S Noble, A Nielson

Best: (FS) I Korpershoek, P Davis, M Kearnes, T Davis, T Poke (R) Team effort

Reserves

Irishtown 16.9.105 def Scotchtown 1.5.11

Goals (I) L Lambert 5, J Horton 4, D Wigg, L Allen, K West, D Swan, T Ainslie, R Coates, P

Nutting (S) A Popowski

Best (I) K West, M McAlister, L Lambert, D Swan, M Ardle (S) M Poke, J Diprose, BJ Foster

Forest Stanley 5.9.39 def Redpa 5.5.35

Goals (FS) B Heron 2, C Parker, D Lockett, T Kadow (R) B Vincent, T Rennison, T Woods, S Harrison, M Smith

Best: (FS) D Lockett, T Kadow, M Korpershoek, B Heron, J Pike (S) B Popowski, D Heald, R Oldaker, M Fisher, M Smith

Under 16

Irishtown 11.11.77 def Scotchtown 4.2.26

Goals: (I) L Williams 3, T Young 3, J Russell 2, L Richardson, B Cobbing, C Flint (S) R Milner 2, T Grey, J Pinner

Best: (I) C Flint, B Davison, B Cobbing (S) R Milner, L Hunt, J Lakanalualu, T Woulleman, J Pinner

Redpa 14.25.109 def Forest Stanley 1.1.7

Goals: (R) M Best 4, C Abbott 3, T Reeve 3, R Cole 2, J Brown, O Morice (FS) Ben Spinks Best: (R) C Abbott, J Coates, J Cole, B Popowski, R Quillerat (FS) A Steers, J Walker, J Beswick, T Steers, T Charles

NWFL

Seniors

Round 7

Circular Head Giants 10.10.70 def Devonport 5.13.43

Goals: J Watling 3, D Medwin 3, W French 2, S Bryan, K House

Best: S Jackson, D Barker, A Tuxworth, G Kearnes, J Watling, C Smith

Reserves

Circular Head Giants 3.17.203 def Devonport 2.0.12

Goals: J Gale 8, J Lockett 6, J Force 3, M Febey 3, N Bellinger 3, J Perry 2, S House 2, M Ollington, K Townsend, W Smith, M Dunlop

Best: J Lockett, D Brown, J Force, K Townsend, W Smith, J Wells

U18

Circular Head Giants 3.3.21 def by Devonport 12.15.87

Goals: J Keep, L Park, S Muller

Best: L Blakemore, A Perry, I Perry, H Kay , B Gardner, B Grey

NWJFL

U/14

Devonport 25.7.157 def Circular Head Giants 1.8.14

Goal: T Grey

Best: B Stokes, C Abbott, B Woolley, L Williams

U/12

Devonport 12.6.78 def Circular Head Giants 4.3.27

Goals: S Tuxworth, J Lee, J Furphy, R Arnold

Best: J Furphy, D Grey, B Sutton-Collins, K House, J Lee, S Tuxworth

GOLF

Smithton Men’s

Saturday May 27 stroke winner K McLaren 83-15-68, runner up 93-17-76, third D Wilson 92-15-77

NTP 3/12 N Nicholls, 8/17 M Collis

Sunday May 28 mystery multiplier stableford winners T Burke/K McLaren 63, runners up D Edwards/N Nicholls 61, third B Dixon/K Hood 57, fourth D Tuson/G Walker 56, fifth J Willmot/L Gardner 48, sixth R Day/D Wilson 42, seventh J Dixon/B Berechree 39, individual winner T Burke 41, runner up N Nicholls 39, third G Walker 37

NTP 3/12 G Walker, 8/17 N Nicholls

Coming events: Saturday June 3 stableford, Sunday June 4 mixed stableford, Saturday June  10 Bishop monthly medal, Sunday June 11 pennant challenge

Stanley Vets

Tuesday May 30 Greenham Tasmania stableford results

Veterans: R House 41pts, D Bugg 3, R Watling 34, T McLaren 32, P Berry 30

Visitors: J Lakin 39pts, P Bramich 28, S Fulcher 27

NTP2/11 B Glann, 4/13 R House

HOCKEY

Circular Head Hockey Association

Round 10

Div 3

Irishtown d Mustangs 4-1

Goals: S Furze 2, P Ferguson, C Enniss, E Cowley

Best: K Amos, N Gale, S Furze, C Enniss, L I-Smith, J Popowski, C Casey, L Carson

Tigers d Irishtown 7-0

Goals: A Crole 4, M Dodd 2, C Walter

Best: K Hinds, C Walter, S Kay, T Horton, A Gunningham, K Gleeson

Div 2

Irishtown d Robins 5-1

Goals: M Poke 3, J Poke, A Mainwaring, T Nichols

Best: B Burley, A Force, A Mainwaring, M Poke, T Nichols, L Carins, J Gale, S Davies

Tigers d Mustangs 6-2

Goals: C Woolley 2, M Jackson, C Perry, M Poke, T Stokes, A Dennison

Best: K Perry, C Woolley, G Jackson, M Jackson, A Dennison, N Popowski, A Popowski, F Henderson

Under 12

CHCS d Forest 7-0

Goals: B Gray 2, J Thompson, B Hine, S Reid, I I-Smith, M I-Smith

Best: M I-Smith, B Hine, E Walter, M Charles, L Lardner, G Brown

SPC d SPS  4-0

Goals: L Corrigan 2, W Dwyer, G Spinks

Best: L Corrigan, G Spinks W Dwyer, C Spinks, J Lee, C Wright, E Coker, S Buckby

Under 14

Sixes dr Hurricanes 1-1

Goals: J Saward, M I-Smith

Best: A Kingston, B Keep, L Williams, J Perry, L Lardner, M I-Smith, D Popowski, Eli Bellinger

Scorchers d Heat 5-3

Goals: M Williams 3, S Buckby, M Scott, E Sommerville, W Dwyer, T Gleeson

Best: L P-Smith, A Porteus, L Corrigan, T Gleeson, H Perry, B Hine

INDOOR BOWLS

Round 7 Tuesday May 16

Barn Owls 42 def Stanley 41 (pts BO 10, S 2), Sen Citz 45 lt Sth Forest 43 (SC 2, SF 10), Saints One 44 def Saints Two 34 (SI 10, S2 2)

Round 8 Tuesday May 23

Saints Two 40 def Barn Owls 33 (SII 12, BO 0), Saints One 32 lt Sen Citz 56 (SI 0, SC 12), Sth Forest 31 lt Stanley 33 (SF 2, S 10)

Ladder: Stanley 68pts (124 per cent) Saints One 68 (115), Sen Citz 64 (113), Sth Forest 40 (95), Barn Owls 28 (78), Saints Two 20 (83)

NETBALL

3,4,5 Junior

Tuesday May 30 results

Ripcurl 9 d Billabong 1 (Best: R Field, A Hilcke, K Stubbs, M West)

Quicksilver 7 t Rusty 7 (Best: E Ettlin, A Grey, A Gale, E Grant)

Next week’s games, Tuesday June 6

3.30pm: Roxy v Billabong (Sc: Roxy, Ump: K Schuuring/W Jenkins)

4.20pm: Ripcurl v Rusty (Sc: Rusty, Ump: L Porteus/R Sayer)

Bye Quicksilver

6,7,8 Junior

Tuesday May 30 results

Ripcurl 21 d Rusty 11 (Best: S Thorp, B Arnold, E Somerville, G Brown)

Roxy 13 d Billabong 12 (Best: J Martin, T Schuuring, M Jamieson, E Poke)

Next week’s games, Tuesday June 6, 5.30pm

Crt 1: Roxy v Quicksilver (Sc: Quicksilver, Ump: R Odgers/W Jenkins)

Crt 2: Billabong v Rusty (Sc: Rusty, Ump: R Wilson/A Birtwistle)

Bye Ripcurl

http://www.chchronicle.com.au/advertisements/tall-timbers/